Двайсет ловци са достатъчни, за да сформират ловна дружина и да стопанисват дивеча в един ловно-стопански район, гласуваха вчера депутатите. След бурни дебати, неприсъщи за второ четене, мнозинството прие окончателно поредната поправка в Закона за лова.
Върху един ловно-стопански район може да се разполага само една дружина, но отпада съществуващото досега изискване площта на района да е 22 000 дка. Дружините се обединяват в сдружения, които са самостоятелни юридически лица. Те се регистрират задължително в държавните ловни и горски стопанства. Законът дава право ловните сдружения да регистрират на доброволен принцип регионални и национални ловни организации. Национална организация е тази, в която членуват повече от половината от регистрираните в страната авджии. Ако не се наберат в нито една, за национално представителство ще се признава тази, в която членовете са най-много, но не са по-малко от 1/3 от имащите право на лов, пише в закона.
Вносителите на поправките от ГЕРБ отстъпиха за удължаване на срока за отстрел на прелетни пернати, който остава последният ден на февруари.
Изменението на закона изправи на нокти депутатите. "Единствената ви цел е да унищожите Националното ловно-рибарско сдружение (НЛРС)", заяви Пенко Атанасов (БСП). Според него битката била и за меките кресла на ловно-рибарския съюз на бул. "Витоша".
"На "Витоша" има магазин, където се продаваше ловно оръжие, сега там се продават гащи", заяви Емил Димитров (ГЕРБ).
"Целта на НЛРС е да има единен национален ред и организация в лова, но вие не искате това. Разбрах, че Искра Фидосова (шеф на групата на ГЕРБ в НС - б. р.) е ловец, но консултативният й съвет не е народен съд", нервира се Юнал Тасим (ДПС) на обвинението й, че имало бракониери в актива на НЛРС. Фидосова отрече ГЕРБ да защитава лобистки интереси. НЛРС събрало 4 млн. лв. от ловците, "за да им докара проскубани патета да ловуват. 60% са против него", обясни Димитров.
източник: bglov.com